Banner: Life with İPF

İPF ile SEYAHAT ETMEK

Tanıdık bir yeri ziyaret etmeyi planlasanız da, ya da yeni bir yer keşfetmeyi düşünseniz de, yeni veya ilerlemekte olan rahatsızlığınızın seyahatlerinizi nasıl etkileyeceği konusunda bazı endişeleriniz olabilir. İPF otomatik olarak tatil umutlarınızı yarıda kesmemelidir. Planlarınız hakkında uzman doktorunuzla ya da diğer sağlık görevlileri ile konuşun – planlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olabilirler. Burada, bu konuşmayı başlatmak için bazı faydalı bilgilerin yanı sıra, planlama süreci ve seyahat aşamasında neler beklemeniz gerektiğine dair genel bir kılavuz bulabilirsiniz.

Gideceğiniz yeri seçerken

Gideceğiniz yeri seçerken aşağıdakileri unutmamanız önemlidir:

İklim
İPF hastaları için iklim ve havaya bağlı şartlara ilişkin herhangi bir kılavuz ya da tavsiye olmasa da, nereye ve ne zaman gideceğinizi belirlemeden önce kendinizi ne tip iklimlerde veya hava durumlarında rahat hissettiğinizi düşünmelisiniz. Bireysel duyarlılık düzeyinize bağlı olarak havadaki nem düzeyi ya da havanın nemsiz olması ve aşırı uç sıcaklıklar rahatsızlığa sebep olabilir.

 

Hava Kalitesi
Hava kalitesi herkes için önemli bir etkendir, ancak solunum bozuklukları olan kişilerde hava kalitesi sağlık ve esenlik üzerinde bilhassa daha fazla rol oynar. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, ozon (O3) ve nitrojen dioksit (NO2) adında sık kullanılan iki hava kalitesi göstergesinin yüksek düzeylerde bulunması ile İPF hastalarında akut alevlenmeler arasında bir ilişki olduğu görülmüştür.1 Bu çalışmada altı haftalık bir maruziyet süresi incelenmişse de, yerel hava kalitesi düzeylerinin değerlendirilmesi bir solunum hastalığı olan herkes için dikkate değer bir konudur. Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyadaki başlıca büyük şehirlerin çevresel hava kirliliğine dair verileri sunmaktadır. Ek olarak, birçok bölgede hava koşullarına ve kirlilik düzeylerine dair bölgesel internet sitelerinde veriler bulunmaktadır.

Dünya çapındaki interaktif kirlilik haritalarını görüntülemek için DSÖ’nün Global Sağlık Gözlem Evi sayfasını ziyaret edin.

 

Arazi Şartları
Gideceğiniz yerin arazi şartları sizi açık havada yapılan doğa aktiviteleri ile kısıtlamamalıdır. Şehirlerde de tepeler bulunabilir ve yürüyerek gezinme ya da tekerlekli sandalye kullanım kolaylığı açısından koşullar farklı olabilir. Doğa odaklı bir tatil de olsa, bir şehir gezisi de olsa, ziyaret etmeyi planladığınız yerin genel arazi şartlarını incelemeniz işe yarayabilir. Ayrıca ziyaret etmeyi planladığınız bölgeleri düşünmeli ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan turistler için merdiven yerine asansör gibi seçenekler sunup sunmadıklarına ve toplu taşıma varlığına ve erişimine bakmalısınız.

 

İrtifa
Yüksek irtifalara seyahat etmek için İPF hastalarının destekleyici oksijen kullanmaları ya da deniz düzeyinde veya deniz düzeyine yakın yerlerde zaten oksijen tedavisi alıyorlarsa oksijen akışı düzeylerini yükseltmeleri gerekebilir. Rahatsızlığınızın şiddetine bağlı olarak, gideceğiniz yerde oksijen tedavisine ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemek veya yalnızca yüksek irtifadaki varış noktasına ulaştığınızda oksijen düzeylerinizin ve fiziksel durumunuzun izlenmesinin yeterli olup olmayacağını görmek için doktorunuz seyahat öncesi sizi bir değerlendirmeden geçirebilir.2

 

Ulaşım Şekli
Gideceğiniz yere nasıl varacağınızı seçmek de planlama sürecinin önemli bir parçasıdır. Eğer uçmayı tercih ederseniz, daha fazla planlama yapılması gerekebilir ve bazı düzenlemeler çok daha erken yapılmalıdır. Uçuş esnasındaki oksijen düzeyleri ile ilgili olarak uçak gerekliliklerine dair daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Hareket kabiliyetinize bağlı olarak, tren ya da otobüsle seyahat ederken de birtakım özel düzenlemeler yapmanız gerekli olabilir.

İPF ile Yaşamak

Backgrounder: İPF ile Yaşamak

Referanslar

  1. Johannson KA, et al. Acute exacerbation of idiopathic pulmonary fibrosis associated with air pollution exposure. Eur Respir J ;2014;43:1124–1131.
  2. Luks AM. Do lung disease patients need supplemental oxygen at high altitude? High Alt Med Biol 2009;10:321–327.