Banner: Life with İPF

 

İlaçlar – Seyahat ederken ilaç kullanımı

Aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz ilaçların taşınmasına dair lojistik konularda size yardımcı olacak ve ayrıca seyahat esnasında ilaçlarınızın etkinliğini korumanızı sağlayacaktır.

İPF ile Yaşamak

Backgrounder: İPF ile Yaşamak

Ambalaj

İlaçlar orijinal kapları içinde saklanmalı ve taşınmalıdır ve orijinal etiketleri/bilgilendirme kitapçıkları ilaçlarla birlikte bulundurulmalıdır. Bu hem güvenlik kontrolleri için, hem de tıbbi yardım almanız gerekmesi halinde tıbbi personeli kullanmakta olduğunuz ilaçlar hakkında bilgilendirmeniz için önemlidir.

Reçeteler

Reçeteli ilaçlar için, seyahatinize başlamadan önce kalacağınız süre boyunca size yetecek miktarda ilacınız olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Evden uzakta geçireceğiniz süre içinde herhangi bir zamanda yeniden reçete yazdırmanız gerekebileceğini unutmayın. Bu sebeple de reçetenizin bir kopyasını yanınızda bulundurun – bu güvenlik kontrolleri açısından da ayrıca önemlidir.

Zamanlama

İlaçların genelde iki ilaç arasında geçen süreye göre alındığını ve mutlaka günün belirli bir vaktinde uygulanması gerekmediğini unutmayın. İlaçlarını katı bir zaman çizelgesine göre kullanan yolcular, memleketleri ile gidecekleri yer arasındaki zaman farkını hesaba katmalılardır. Farklı zaman dilimleri arasında seyahat ederken, yola çıkmadan önce tıbbi tavsiye almanız ve doktorunuza danışmanız önemlidir. Uçuş planınızı ve zaman dilimi değişikliklerine dair bilgileri doktorunuza getirirseniz kendisi ilaçlarınızı uygun şekilde düzenlemenize yardımcı olabilir.1

Ulaşım Şekline Dair Özel Önlemler:


İlaçlarınızı ve reçetelerinizi el çantanızda taşımanız için iki sebep var: bagajınız kaybolabilir ve ayrıca bagajların taşındığı alandaki sıcaklığın ilaçlarınız için aşırı uç bir sıcaklık olması olasıdır.

Tur otobüslerinin kargo alanlarındaki sıcaklıklar yol boyunca ve varış yerinizdeki iklime/hava şartlarına bağlı olarak değişebileceğinden, ısıya duyarlı ilaçlarınızı kabin içinde yanınızda tutmak isteyebilirsiniz.

Isıya duyarlı ilaçları uzun süre boyunca arabanın içinde bırakmayın çünkü arabanın içindeki sıcaklık çok değişken olabilir – doğrudan güneş ışığı altında kaldığında çok sıcak olabilir veya belirli iklimlerde araba dışarıda kaldığında çok soğuk olabilir.

Referanslar

  1. WHO I World Health Organization, Chapter 2: Mode of travel: health considerations. Available  at: http://www.who.int/ith/ITH2010chapter2.pdf.