Banner: Life with İPF

İPF ile Yaşamak

Eğer İPF ile yaşıyorsanız, bir zamanlar sizin için alışıldık olan günlük aktivitelerin artık bir sorun haline geldiklerini fark etmişsinizdir. Ancak İPF’nin günlük hayatınızdaki yükünü azaltmanın birtakım yolları vardır.

İPF’yi iyileştiren bir tedavi olmasa da, mevcut tedavilerin belirtileri hafifletmesi ve yaralanmanın (fibroz) ilerlemesini yavaşlatması olasıdır. İPF’li hastaların büyük bir bölümü, oksijen tedavisi ve pulmoner rehabilitasyon gibi farmakolojik olmayan tedavilerden fayda görmektedir.1,2 Seçilmiş bazı hastalar için akciğer nakli de bir seçenek olabilmektedir.1-3 Şu anda mevcut olan tedavi seçenekleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için tedaviler sayfalarımıza bakın.

İdiyopatik pulmoner fibroz tanısı aldıktan sonra, genel sağlığınızı korumanız ve ikincil hastalıklardan uzak durmanız önemlidir. Mevsimsel nezle/griplere yakalanmayı önlemenin yolları ve bunlara neden olan virüsler etrafta yaygınlaştığında maruz kaldığınız riski nasıl azaltabileceğinizi doktorunuz ile görüşün. Tavsiye edilen aşılar ve bağışıklık kazandırma programları hakkındaki güncel bilgileri takip edin.

İPF ile Yaşamak

Backgrounder: İPF ile Yaşamak

Referanslar

  1. Raghu G, et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788–824.
  2. Cottin V, et al. Diagnosis and management of idiopathic pulmonary fibrosis: French practical guidelines. Eur Respir Rev Off J Eur Respir Soc 2014;23:193–214.
  3. Meltzer EB, et al. Idiopathic pulmonary fibrosis. Orphanet J Rare Dis 2008;3:8.